İspanya’nın Bask bölgesinden çıkıp tüm dünyaya nam salan bu reçete için, üzerinde çikolata veya meyveli sos desteği istemeden, damakta bıraktığı kadifemsi tat için biraz konuşalım istedim.

Akışkan, hafif yanık ve kremsi. Diğer cheesecakelerden farklı olarak yüksek ısıda pişirildiğinden üzeri hafif kızarmış ama orta bölümü tamamiyle krema hissi veren dokuya sahip

İlk olarak San Sebastian şehrinde “La Vina” adlı restaurantta yapılmış olan bu tarif, kendini dünyaya 2016 senesinde duyurmuştur.

Ps: Cheesecake harcını kesinlikle haddinden fazla çırpma, sadece karıştır.
Yumurta kokusu hassasiyeti olanlar için fırının ısısını düşür, yumurtayı pişirme ve mutlaka harca vanilya ekle. Kelepçeli kalıp kullanmak ve  yağlı kağıttan yükselti yapmak cheesecake’i kolayca kalıbından çıkartmana yarar. Fırında pişer pişmez hemen dışarıya çıkartma, hızlı ısı değişimi çökmeye sebep olabilir. Aşamalı soğut ve mutlaka 1 gün dolapta bekleterek afiyetle tüket.

Malzemeler; 

4 yumurtayı en yüksek devirde çırpın. 250 gram şeker ekleyip tekrar çırpın, iyice kabarsın, iç harç beyaza dönsün. Harcı kabarttıktan sonra kontrol edin, eğer şeker parçacıkları kaldıysa çok az daha çırpabilirsiniz.

800 gram labne ekleyin.

150 gram krema ekleyin. ( kabartmalı bir ürün olmayacağı için olabildiğince sıvı formda krema tercih edin.)

75 gr süzme yoğurt ekleyin.

En düşük seviyede karıştırın.

150 gr ununuzu ( 6- kaşığa denk geliyor) mutlaka eleyerek ekleyin.

Yarım çay kaşığı vanilya ve 1 yemek kaşığı kabartma tozunu da kuru malzemelerinize ekleyerek dengeli bir şekilde çırpın.

Harcınızı yukarıda da saydığım püf noktalarına dikkat ederek yaparsanız harika sonuçlar elde edeceğinizden eminim!

Hazırladığınız San Sebastian Cheesecake Harcını 26’lık ölçüdeki cheesecake kalıbınıza mutlaka yağlı kağıttam yükselti yaparak dökün.

250 derece , fansız, 20 dakika pişirin.

Piştikten sonra hemen fırından çıkartmayın ısı değişiminden çökme yapmasın. Oda sıcaklığına gelince streç filme sarın. 1 gün buzdolabında bekletip servis edin.

Afiyet Olsun !

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here