Saltimbocca, Saltimbocca alla Romana da denilen, adaçayı, dana bonfile ve Prosciutto ile bir tavada pişirilip salamuraya bırakıldıktan sonra servis edilen bir yemek. Bizim size vereceğimiz tarifte tavuk göğsü kullanılıyor ve yapılışı çok daha kolay. Limon suyu ve tavuk suyu kullanarak basitçe hazırlayabileceğiniz bir sos ile akşam öğününüze renk katacak bir yemek Saltimbocca. Bu yemeğin yanına ıspanak sote, yağda çevrilmiş yeşil fasulye veya fırında tereyağlı domates de enfes gider diyebiliriz.

Kullanılacak Malzemeler:
8 adet küçük dana pirzola
8 küçük dilim piliç salam
8 adet ada çayı yaprağı
3 yemek kaşığı tereyağı
Yarım su bardağı ısıtılmış et suyu
Tuz
Çekilmiş tane karabiber

Yapılışı:
1- Tavuk etlerini iyice inceltene kadar dövün. Piliç salamlarını her et diliminin üzerine koyup üzerine bir ada çayı yaprağı ekleyin
2- Tuzunu ve karabiberini de ekledikten sonra dilimleri iç malzemesinin etrafına sarıp rulo yapın. Ruloların açılmaması için üzerine bir kürdan saplayın.
3- Bir tavada tereyağın yarısını kızdırın. Yağ kızdıktan sonra ruloları içine atıp etler kıvamını bulana kadar yaklaşık 7-10 dakika her iki yüzlerini de pişirin.
4- Kalan tereyağını ve tavuk suyunu tavaya ilave ettikten sonra dibine yapışmış artıkları tahta bir kaşık yardımıyla kazıyarak kaynatın.
5- Son olarak sosu ruloların üzerine döktükten sonra servis edin.

Afiyet olsun !

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here