Matcha

Özel olarak yetiştirilen ve işlenen öğütülmüş yeşil çay tozuna matcha diyoruz.
Japonya’ya özgü bu tat; tatlılardan içeceklere kadar birçok yerde kullanılabiliyor.
Antioksidanların kraliçesi de deniliyor kendisine. Parlak yeşil ve asla kına renginde olmayan tozlar “ gerçek” matcha tozu.
Metabolizmayı inanılmaz hızlandırdığı gibi sporcular için de harika bir enerji kaynağı.
Kilo vermeye yardımcı ürünler arasında raflarda yerini alan matchanın klasik yeşil çaydan daha etkili olduğunu da istatistikler kanıtlamış durumda. 1 bardak matcha çayı, 10 bardak yeşil çaya tekabül ediyor.
Japonların yeşil çayı olarak bilinen matcha çayı ile Çinlilerin yeşil çayı farklı bu arada.
Üretiminden işlenmesine varana kadar farklılıklar gösteren bu çaylar bununla birlikte farklı tat ve dokulara sahip oluyor.
Matcha aynı zamanda biraz zor bir tat. Bu yuzden “nasıl” kullanacağımızın yanı sıra “ ne zaman” ve “ ne kadar “ sorularını sormak çok daha faydalı.
Herhangi bir yan etkisi olmamasına karşın aç karnına tüketilmesini tavsiye etmiyorum. Zira biraz mide bulantısı yapabiliyor.

Matcha Latte;

Malzemeler;

300 ml süt,
1 tatlı kaşığı matcha,
2 yemek kaşığı ılık su,
Bal

Öncelikle matcha tozunu mutlaka elekten geçirin. Biraz sıcak su ekleyerek bir yerde karıştırın. Ayrı bir yerde sütü ısıtın asla kaynatmayın,bal ekleyin. Sütünüzden hafif kabarcıklar cıkacak seviyede ısıtmaya özen gösterin. Eğer kahve blender ınız varsa sütünüzü kabartabilirsiniz ya da bambu karıştırıcılar ile de bu işlemi gerçekleştirebilirsiniz.
En son matchalı karışım ile sütünüzü birleştirin. Sunum için de dilerseniz üzerine matcha tozu ekleyebilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here