4 ile 12 saat arasında soğuk suda bekletmiş olduğunuz çiğ, tuzsuz kajularınızdan istediğiniz aromaları katarak şahane vegan peynirler yapabilirsiniz!

Vaktniz yoksa da kaynar suda 15-20 dakika bekletip yumuşatmanız kafi olacaktır ama ben her zaman soğuk suda bekleterek yapıyorum, kıvamı çok daha güzel oluyor bilginize=)

 

Yaklaşık 300 gram kajuyu robota alın.

3/4 bardak zeytinyağı, 3 çay kaşığı tuz, 8 yemek kaşığı içme suyu, birkaç damla limon suyu ( lütfen azar azar ekleyin, damak tadınıza göre limon suyunu fazlalaştırıp daha ekşi de yapabilirsiniz, dilerseniz) krema kıvamına gelene kadar çektirin.

 

Ben bu tarife kuru kekiği çok yakıştırıyorum. Çörek otu da opsiyonlardan biri=) Krema kıvamına geldikten sonra 1 yemek kaşığı kuru kekiği de ekleyip karıştırın ve cam kavozunuza alıp dolaba koyun.

 

Agar agar tozunu kullanarak da bu reçeteyi kalıp gibi peynir elde edebilmek adına kullanabilirsiniz ama ben tercih etmedim. Çünkü krem peynir dokusunda bir peyniri ekmeğime, salatalarıma eklemek çok daha iştah açıcı geliyor=)

 

Buzdolabında bekleterek yaptığım bu tarifi dilerseniz fırınınızda 100 Derece 1 saat olarak küçük muffin kalıplarınızda üstü kızarana kadar pişirerek de peynirler elde edebilirsiniz.

 

Şifa ile!

 

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here