Herkese selam!

Hindistan cevizinin suyunu, ununu, şekerini, tozunu, meyvesini kısaca herşeyine aşığım diyebilirim.

O kadar bereketli bir meyve ki! Ve girdiği her reçeteye de bambaşka bir aroma katıyor.

Bu tarifimde sizlerle hindistan cevizinden süt yapacağız.

Oldukça pratik, lezzetli ve ekonomik!

Dilerseniz hindistan cevinizini kırıp, meyve kısmından da yapabilirsiniz sütü.

Bu tarif hindistan cevizini kırmak zorunda kalmadığınız bir tarif olacağı gibi hindistan cevizinin bereketinden faydalanacağız!

Hem un, hem krema, hem de sütünü elde etmiş olacağımız bu tarifin işte malzemeleri!

 

1 Su Bardağı Hindistan Cevizi Kurusu

3 Su Bardağı Orta Sıcak İçme Suyu

 

 

Ekipmanlar;

Ağzı geniş bir cam kap

Süzme işlemini yapabileceğiniz bir tülbent

El blender’ı ya da Cam Hazneli Blender

Sütünüzü saklayacağınız bir sürahi ya da cam şişe

 

Yapılışı;

Şekersiz hindistan cevizi kurularınızı blender’ınıza alın. Su miktari bu noktada önemli. Azar azar eklememiz gerekiyor. 1 Su Bardağına 3 Su bardağı Orta Sıcak İçme Suyu kıvam olarak nokta atışı geliyor.

Püf noktalarından bir diğeri ise suyun orta sıcak kaynatılmış olması. Çünkü hindistan cevizi kurusu, badem ya da kaju gibi yemişler gibi önceden suda bekletilmediği için özütünü çıkartabilmemiz için ılık bir su ile tepkimeye girmesi gerekiyor.

Cam blender’ınızda ya da Cam, 1’er litrelik kaplarınızda ( eğer el blender’ı ile yapacaksanız) su ile hindistan cevizi kurusunı buluşturun. İyice süt kıvamına gelene kadar çektirin.

Su hafif sıcak olduğundan 10 dakika kadar bekledikten sonra tülbent yardımı ile ağzı geniş kabınıza süzün ki eliniz yanmasın.

Kalan posasını asla atmayın! Bu posayı dilerseniz pişirme kağıdınızın üstüne yayın ve fırınınızın en düşük derecesinde 50, 60 Derece’de 2 saat kurutun, doğrayıcınızdan geçirin ve ta taaam! İşte Hindistan Cevizi Unu!

Dilerseniz evinizin serin bir yerinde de yaklaşık 24 – 30 saat kurutarak, doğrayıcıdan geçirmeden hindistan cevizi posalarını değerlendirebilirsiniz. Yulaf , smoothie bowl ,  tatlılarınızda kullanabilirsiniz.

Gelelim Sütümüze! Cam Sürahi ya da kavanozunuza aldığınız sütü buzdolabında yaklaşık 3 gün muhafaza ederek tüketebilirsiniz. Bu arada sütünüz buzdolabında bekledikçe üzerinde bir yağ tabakası oluşacaktır. Ben bu yağ tabakasını antibakteriyel olduğu için ellerime nemlendirici olarak da kullanıyorum , yemeklerimde ve çorbalarımda hindistan cevizi kreması olarak da tüketiyorum. Ne kadar bereketli birşey değil mi?

Krema olarak ayrıca tüketmek istemezseniz de sütünüzü hafif çalkalayıp içmeniz tavsiyem. Çünkü bu krema çok değerli ve faydalı!

Hindistan cevizi sütü badem ve kajuya göre alerjen herhangi birşey taşımadığı için bitkisel süt olarak gönül rahatlığı ile içebilirsiniz.

 

Afiyetle, Şifa ile!

 

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here